Türkiye’de Girişimci Olmak

Türkiye’de Girişimci Olmak

Yeni bir karar almak, yeni bir işle uğraşmak her zaman için zordur. Hayatınızda hiç gitmediğiniz bir yer düşünün, nasıl gidileceğini dahi bilmiyorsunuz ve elinizde bir harita var. Size bu haritadan hiç bilmediğiniz bir yer gösteriyorlar ve oraya gitmenizi istiyorlar, mecburen. Oraya ulaşacağınıza inanırsanız ve aynı zamanda sabırlı olursanız ulaşırsınız. Ama pes ederek ve yarı yoldan dönerek bunu başarmanız neredeyse imkansızlar boyutunu aşacaktır. Şimdi, başta bahsi geçen meseleye dönersek; yeni bir işle uğraşmak her zaman için zordur. Önce elinizde bir harita olması lazım, sabrınız ve aynı zamanda isteğiniz olması lazım ki; o işi başarabilesiniz. 

Yeni bir iş fikri, yeni bir işe atılma fikri; toplum tarafından her zaman için hoş karşılanmayacaktır. Biliyorsunuz ki ;Türkiye gibi bir yerde, yeni işlerin ve aynı zamanda yeniz icatların çoğu zaman için başımıza dert olacağı söylenir, bu durumda inanlar biraz da çekinir. Herkesin aklında olan; güvencesi ve aynı zamanda memur gibi saatleri olan bir iştir. Buradan da anlayacağınız gibi Türkiye'de girişimci olmak, herkesi memnun etmeyecektir.


Girişimci olmak, yeni fikirler öne sürmek ve aynı zamanda da bu fikirlerin üzerinde gelmek ve başarmak Türkiye gibi bir yerde pek de kolay değildir ama imkansız da değildir. Yapılması gerekilen ürün veya ortaya konulacak malzeme veya herhangi somut bir durum olmaksızın işe başlamamak gerekmektedir. Bir plan ve aynı zamanda bir program dahilinde yapıldığı zaman; girişimden de o derece yararlanacaksınız ve yine o derecede fayda sağlayacaksınız. 

Bir girişimci olmayı, düşündüğünüz zaman; öncelikle hayal dünyanızı genişletmek gerektiğini bilmelisiniz. Eğer bir şeylerin ucuna gitmeyi veya ipin ucunda olmayı göze alamıyorsanız; başlamadan bitirin. Özellikle de Türkiye'de girişimci olmayı hayal ediyorsanız; hayal dünyanızı çerçevelerden de arındırmanız gerekecektir. Marjinal fikirleri, yine bunu benimseyen girişimcilere en iyi şekilde empoze etmek; girişimci olmak için ideal yollardan birisidir. Unutulmamalıdır ki; sizin fikrinizi en iyi şekilde anlayan, aynı hayal dünyasından geçen ve aynı doğrultuda düşünen insanlar değil; farklı yollardan düşünen ama bir yerde yollarınızın kesişme imkanı olan insanlardır.