Son Bir Yılda Batan Girişimler

Son Bir Yılda Batan Girişimler

Girişimcilik; büyük risklerinde beraberinde getirdiği ama tutturulduğu zaman önünü alamadığınız bir sektördür. Bu bakımdan dolayı da son zamanlarda girişimcilik oranları yükseldi ve girişimciler çoğalmaya başladı. 2010 senesinden itibaren ise; girişimcilik adına birçok sektör yinelenmeye başlandı ama sonlarının pek iyi olduğunu söyleyemiyoruz. Son bir yılda batan girişimler, bu bağlamda karşımıza çıkıyor. Girişimler neden batıyor ve sonu gözükmüyor sorusu aklımıza takılıyor.

Neden Girişimler Batıyor?


Bir sektöre girmeden önce pazar araştırması yapmak en önemli hususlardan birisidir. Ne kadar kazanacağınız ve ne kadar sürede kar yapacağınız oldukça önemlidir. 2010 senesinden itibaren farklı sektörlere, farklı kişiler tarafından birçok girişim meydana geldi ama neredeyse 5'de 1'i hala sektörde nefes alıyor. Girişimlerin batmasının en büyük sebebi; bir girişim yapıldığı zaman ve o girişimden kar elde edildiği zaman; farklı girişimciler bunu görerek, o girişime yatırım yapmaya başlıyor. Bu bağlamda rekabet ortamı çok kızışıyor ve kar marjları düşmeye başlıyor. Bu sebepten dolayı da; girişimciler girdikleri sektörde batmak durumunda kalıyor. Bu şekilde batan birçok girişim olmasıyla birlikte; sizlere son 1 yılda batan girişimlerden söz edeceğiz.

1.Tazedirekt.com

Bir emek-yoğun sitesi bağlamında çalışmalara başlayan Hasan Aslanoba; bu çalışmalarının sonunda maalesef karşı çıkamadı. Bir girişim için her ne kadar çok araştırma yapıyor olsanız bile; bir süre sonra görüyorsunuz ki, hayat siz planlar yaparken; kendi planlarını devreye sokmuş. Bu bakımdan dolayı da işler yolunda gitmeyerek, batma aşamasına kadar yol almış. Kapandığı zamanlarda çok fazla dile getirilen bu sitenin, bir sorunu da sipariş edilen yiyeceklerin kalitesi olmuş ve aynı zamanda ekibin zamansız işten ayrılması ve beraberinde gelen sorunlar, işleri bu raddeye getirmiştir.

2.Vipdukkan.com

İşleyiş bakımından aynı olan siteler; birbirleri arasında birçok çeşitle rekabet durumuna girerler. Bu bakımdan dolayı da; piyasada oluşan süreçler, gerek girişimcileri gerek ise de tüketiciyi pek mutlu etmez. Bir alış-veriş sitesi olan, hatta televizyonlarda da reklam olarak dönen Vipdukkan.com, pazarın azizliğine uğradı diyebiliriz. Kurucularından birisi olan; Oğuz Şenol'da durumu aynı şekilde ifade ediyor. Farklı kişilerin, aynı pazara girmesi bir şekilde diğerlerinden ayrıştırma durumuna sokar sizi. Bunu hissettiğiniz an farklı türde rakiplerinizin önüne geçmeye çalışırsınız, kaliteden bile ödün verdiğiniz zamanlar olur, özellikle de lojistik bakımından. Bunun için; müşteriler pek memnun olmayarak siteyi zarara uğratmışlar ve kapanmasına neden olmuştur. 

Batan diğer girişimler; Pabbuc.com, Futbolburada, Memurfoni ve Sinemaseans.com.